Αρχική Αθλητικα Θρίλερ με νικητή τον Τσιτσιπά στη Βαρκελώνη!

Θρίλερ με νικητή τον Τσιτσιπά στη Βαρκελώνη!

11

Ενας αγώνας θρίλερ που έστελνε και τους δυο αντιπάλους μια στα τάρταρα μια στην κορυφή εξελίχθηκε στο τουρνουά τένις της Βαρκελώνης.

Αντίπαλοι ο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Νο 53 Ντίαθ Ακόστα από την Αργεντινή.

Ο Ακόστα έκανε μπρέϊκ στο πρώτο σετ στον Τσιτσιπά και τον υποχρέωσε σε ήττα στο σετ αυτό με 6-4.Είναι το δεύτερο σετ που χάνει σε χώμα το 2024.

Στο δεύτερο σέτ ο Τσιτσιπάς έυκολα έκανε δυο μπρέϊκ και κέρδισε 6-3 ισοφαρίζοντας τα σετ.

Η παράδοση όμως ήταν εναντίον του Τσιτσιπά,αφού όποτε χάνει πρώτο σετ σε αγώνα των τριών σετ δεν είχε κερδίσει ποτέ.

Στο τρίτο σετ όχι μόνο ανέτρεψε στην αρχή την παράδοση,αλλά φαινόταν να παίρνει προβάδισμα άνετης νίκης.Κι όμως.Ο Ακόστα το γύρισε και ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά.Ο Τσιτσιπάς το ξαναγύρισε και κάνοντας μπρέϊκ προηγληθηκε με 5-4.Οπότε ευκολο να πάρει το γκέϊμ και τον αγώνα.Κι όμως δεν τα καταάφερε.Ο Ακόστα του έκανε μπρέϊκ και μάλιστα πήρε προβάδισμα να πάρει τον αγώνα.Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να το πάει στο τάϊ μπρέϊκ και εκεί όμως βρέθηκε με την πλα΄τη στον τοίχο αφού έφτασε να χάνει 5-2 και με διπλό σερβίς μετά στον Ακόστα.Το ξαναγύρισε παίζοντας σαν θηρίο και με το πλεονέκτημα να εναλλάσσεται έφτασαν στο 8-8.Ο Ακόστα έκανε διπλό λάθος στο σερβίς του!Και ο Τσιτσιπάς με μεγάλη μάχη κράτησε το δικό του κερδίζοντας τον αγώνα,σπάζοντας την παράδοση.Εφτασε στα ημιτελικά και ελπίζει να φτάσει σε …τέταρτο τελικό στη Βαρκελώνη.Σε όλους τους προηγούμενους έχασε…