Αρχική Αθλητικα Τα σούπερ παιχνίδια του Σαββατοκύριακου!

Τα σούπερ παιχνίδια του Σαββατοκύριακου!

83

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο έκανε τη μεγαλύτερη ανατροπή στο φετινό ΝΒΑ και μια απο τις μεγαλύτερες των 10 ετών.

Εχανε με 26 πόντους διαφορά στο β ημίχρονο από τους Πόρτλαντ Μπλέϊζερς μια απο τις πιο αδύναμες ως τώρα ομάδες.Και κέρδισε με διαφορά 6 πόντων(108-102),δηλαδή συνολική ανατροπή 32 πόντων!

Ο Γιάνναρος έβαλε 33 πόντους και ο πρώην αστέρας του Πόρτλαντ ο Λίλαρντ έβαλε 31 και υπέγραψε τη νίκη με 12 ποντους στο τελευταίο κρίσιμο 12λεπτο.Τεράστια ομως η προσφορά του Αντετοκούνμπο,ο οποίος στην ισοπαλί 102-102 έβαλε με κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ καλάθι και αμέσως μετά με τάπα απέτρεψε την ισοφάριση.

Στο μπάσκετ οι ομάδες που διακρίνονται στην ευρωλίγκα δεν πατάνε τόσο γερά στο εθνικό πρωτάθλημα.

Η Ολυμπια Μιλάνο έχασε στο γήπεδό της 86-81 από την Πιστόϊα και η Βίρτους έχασε από την Μπρίντεζι 83-75.

Ο ΠΑΟ με δυσκολία στο β μέρος κέρδισε εκτός τον Κολοσσό με 81-78.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Μάντσεστερ (μία είναι η Μάντσεστερ)νίκησε εκτός την Εβερτον με 3-0 σε μία απο τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις και πλησίασε στην 6η μεν θέση,αλλά μόλις δυο νίκες απο την κορυφή,όπου έφτασε η Αρσεναλ κερδίζοντας εκτός την Μπρέντφορντ 1-0.

Η Λιβερπουλ με τον Τσιμίκα βασικό πήρε ισοπαλία 1-1 στο γήπεδο της Σίτυ και η Τοτεναμ του Αγγελου Ποστέκογλου έχασε την ευκαιρία να φτάσει στη β θέση αφού έχασε στο γήπεδό της 2-1 απο τη Βίλα που είναι 4η!

Ο Παυλίδης έβαλε γκολ στο 3-0 της Αλκμααρ.ο Κυριακόπουλος έδωσε ασιστ και η ομάδα τυ Μόντσα ισοφάρισε 1-1 την Κάλιαρι του Χατζηδιάκου.

Στο ελληνικό πρωτάθλημα:

Ολυμπιακός-Αγρίνιο 3-1,Γιάννινα -ΑΕΚ 0-1,Αρης -ΠΑΟ 2-0,ΠΑΟΚ-Σέρρες 3-1,ΟΦΗ-Βόλος 1-1,Λαμία-Ατρόμητος 3-3,Κηφισιά-Αστέρας 0-2.

Το ντέρμπι μεταξύ Γιουβε και Ιντερ έληξε 1-1,ενώ η Ρεάλ έριξε 3-0 εκτός στην Κάντιθ.Η Θ΄λετα με τον Δουβίκα στο τελευταίο 25λεπτο πήρε 0-0 στη Βαλένθια και η Μπάρτσα πήρε 0-0 στη Ράγιο Βαγεκάνο.