Αρχική Αθλητικα ΠΑΟ-ΠΑΟΚ στον τελικό κυπέλλου-Ο Θρύλος πάει για φάϊναλ φορ!

ΠΑΟ-ΠΑΟΚ στον τελικό κυπέλλου-Ο Θρύλος πάει για φάϊναλ φορ!

584

Ο ΠΑΟΚ πήρε στην παράταση την πρόκριση μέσα στο Καραϊσκάκης από τον Ολυμπιακό με το εκτός έδρας γκολ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην παράταση με γκολ του Ελ Αραμπί και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Τσόλακ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με 18 ξένους στους 22 και το μάτς ήταν ένα τυπικό μάτς με καλό ρυθμό μεταξύ ξένων ποδοσφαιριστών και τους 4 Έλληνες να συμμετέχουν.

Με τον ίδιο αριθμό παικτών παρατάχθηκε στη Λαμία και ο ΠΑΟ και ένας από τους δυο Έλληνες,ο Φώτης Ιωαννίδης,με προσωπική ενέργεια άνοιξε το σκορ τρια λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Γκολ της Λαμίας που παρατάχθηκε με 6 Έλληνες παίκτες ακυρώθηκε ως οφ σάίντ απο το “μηχάνημα” ενώ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Αργεντικός Παλάσιος του Παναθηναϊκού έβαλε και δεύτερο γκολ και στον τελικό απέναντι στον ΠΑΟΚ θα βρεθεί ο ΠΑΟ με συνολικό σκορ 3-0.

Η Λίβερπουλ νίκησε με 2-0 την Βιγιαρεάλ και της αφαίρεσε την δυνατότητα να ολοκληρώσει την έκπληξη και να βρεθεί στον τελευταίο σκαλί του Τσάμπιονς Λιγκ,στον τελικό.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός με μεγάλη εμφάνιση στο Μονακό πάτησε την Μονακό και ξαναπήρε το πλεονέκτημα έδρας με 2-1 στις νίκες,Μεγάλος ηγέτης ο Σλούκας με 21 πόντους και κρίσιμες ενέργειες που γύρισαν το παιχνίδι μετά την πρώτη περίοδο.

Ιδού οι λεπτομέρειες:

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-45, 58-71, 83-87

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2/5 τρίποντα, 2 λάθη), Μπέικον 23 (4/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 0/2 βολές), Βέστερμαν (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 9 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά, Άντζουσιτς 3 (1/6 σουτ, 1/2 βολές, Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Πρίντεζης, Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Ζαν Σαρλ 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ.