Αρχική Αθλητικα ΠΑΟ:Θλιβερός ,με γιούργια,έχασε σαν σε παιδική χαρά απο τη Ζάλγκιρις!..

ΠΑΟ:Θλιβερός ,με γιούργια,έχασε σαν σε παιδική χαρά απο τη Ζάλγκιρις!..

794

Τα πράγματα με το φετινό Παναθηναϊκό του μπάσκετ γίνονται σε κάθε αγωνιστική συνήθως απλά.

Τον βλέπει κανεις στην αρχή του αγώνα και κοιτάει αν το ασανσερ δείχνει προς τα κάτω η προς τα πάνω.Με εξαίρεση τον αγώνα με την Αρμάνι.

Οταν φύγει μπροστά απο την αρχή το ασανσέρ πάει πάνω και κερδίζει.Σπάνιο φέτος,αλλά έγινε 4 φορές.Στις άλλες οκτώ,τις διπλάσιες δηλαδή ,το ασανσέρ έδειχνε απο την αρχή κάτω και κάτω πήγε.

Η Ζαλγκίρις  από την αρχή πήρε προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με νταμπλ σκορ 24-12.Ο ΠΑΟ τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ισοφάρισε 50-50 κάνοντας ένα 17-7 σε 7 λεπτά.Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν πίσω πάλι 10 πόντους,γιατί κάθε παίκτης του έκανε κάτι εντελώς προβλέψιμο: γιούργια με τη μπάλλα προς το καλάθι.Οι πάικτες της Ζάλγκιρις ήξεραν ότι δεν θα έδινε πάσα ούτε το καλοκαίρ του 2021!..Και έμπαιναν όλη μπροστά και ο παίκτης του ΠΑΟ έσκαγε στα …παλιούρια.

Και κάπως έτσι με σχεδόν όλους τραγικούς πρωταγωνιστές μιας αδικαιολόγητης εντελώς ήττας από ομάδα του κάτω πατώματος έχασε από τη Ζάλγκιρις με 81-69 και έκανε τις ήττες διπλάσιες από τις νίκες κάτω από το περίλυπο βλέμμα του Δημήτρη Διαμαντίδη.

Οταν αυτοί οι παίκτες έχουν κερδίσει στο Μιλάνο στη Μόσχα,τη Φενέρ δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία για φτηνό ρόστερ κλπ

Δεν γίνεται σε ένα παιχνίδι με πανίσχυρο αντίπαλο να είναι χάρμα ιδέσθαι ,να κάνουν πρωταθλητισμό και σε δυο επόμενα παιχνίδια να μην αντέχει ούτε η μάνα τους να τους βλέπει να ταλαιπωρούν και να βασανίζουν άσχημα μια κόκκινη μπάλλα…

Ο Γιώργος Βόβορας κάνει ό,τι μπορεί,αλλά αυτό δεν αρκεί…

Στα άλλα ματς η ΤΣΣΚΑ νίκησε εκτός  την Χίμκι με 96-87 και τα ματς Μπάγερν-Βιλερμπάν (76-62) και Μπαρτσελόνα-Αρμάνι (39-43 ημίχρονο…)  87-71 με 27-10 στην τελευταία περίοδο…