Αρχική Αθλητικα Εσπασε ρακέτα ο Τσιτσιπάς και το ρόδι ο Τσιμίκας της Λίβερπουλ

Εσπασε ρακέτα ο Τσιτσιπάς και το ρόδι ο Τσιμίκας της Λίβερπουλ

820

Ο Τσιτσιπάς έφτασε ξανά πολύ κοντά σε άλλη μια πηγή του παγκόσμιου τένις.Δεν ήπιε νερό,αφού έχασε στον ημιτελικό του Καναδικού Οπεν,αλλά αν ηρεμήσει περισσότερο μπορεί να παραμείνει για πολύ καιρό στην ύψιστη θέση που έχει φτάσει.Στην πρώτη τριάδα του παγκόσμιου ταμπλώ.

Στον ημιτελικό του Καναδά έχασε από τον πανύψηλο (2,11) Αμερικανό Ράϊλι Οπέλκα,ακριβώς γιατί ήταν πανύψηλος.

Επαιζαν σε σταθερή επιφάνεια,έπαιζαν μόνο τρια σετ και ο Τσιτσιπάς δεν πρόλαβε να τον κουράσει.Και πάλι όμως είχε τις ευκαιρίες του.Ιδιαίτερα στο 2ο σετ στο ταϊ μπρέϊκ είχε την ευκαιρία,την έχασε και έσπασε τη ρακέτα.

Στο τρίτο γκέϊμ έχασε ένα μόνο δικό του σερβίς,έναντι κανένα του Οπέλκα(Νο32 στο ταμπλώ)και έτσι αποκλείστηκε από τον τελικό με 2-1 σετ.Του μένει για μεγάλη πορεία το αμερικάνικο Οπεν και πάντως προηγείται φέτος με τις περισσότερες νίκες(45) στο παγκόσμιο στερέωμα.Είναι σταθερός στο Νο3.

Καλή μέρα και στην Ευρώπη για Ελληνες παίκτες.Τα φώτα ήταν στραμμένα στο Μάντσεστερ Γιουνάίτνετ-Λίντς και στο νόριτς -Λίβερπουλ.Η Γιουναϊτεντ με 4 ασιστ(ρεκόρ Αγγλίας) του Πογκμπά και χατι τρικ του Μπρούνο Φερνάντες τσάκισε 5-1 τη Λίντς,την είχε τσακίσει και πέρυσι με 6-2…

Στο άλλο ματς δυο Ελληνες ήταν βασικοί αριστεροί μπάκ.Το σημαντικότερο για τον Τσιμίκα που έπαιζε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος που θεωρείται το σημαντικότερο στον κόσμο με την ομάδα θρύλο.Η Λίβερπουλ κέρδισε 3-0 την ομάδα του Γιαννούλη,στην οποία ήταν στον πάγκο το νέο απόκτημα ο Χρήστος Τζόλης.Ο Τσιμίκας έσπασε το ρόδι βγάζοντας ολόκληρο μάτς πρωταθλήματος…

Στη Γερμανία με το στραβοπάτημα της Μπάγερν(1-1) είχε μια καλή ελληνική συμμετοχή στο μάτς Βόλφσμπουργκ=Μπόχουμ.Ο Λαμπρόπουλος ήταν στόπερ της Μπόχουμ και πήγε περίφημα.Η ομάδα του έχασε 1-0,αλλά έπαιξε με 10 πάκτες επι …85 λεπτά!

Αυριο τα σπουδαιότερα για τους Ελληνες της Ευρώπης.

Πάντως Ρεάλ(4-1) Παρί(4-2) ξεκίνησαν με νίκες,αλλά ο Μέσι δεν ήταν στον πάγκο.Απο δυο γκολ ο Μπενζεμά και ο Χάλλαντ με την Ντόρτμουντ που νίκησε 4-2,ενώ και η Τσέλσι νίκησε εύκολα 3-0 την Κρύσταλ πάλλας